Skip to main content

Osiem strategii, które pomogą Ci grać w golfa przez całe życie

05 / 08 / 2025
Kategorie
Tagi

Kiedy mówimy o czymś, że jest „dożywotnie”, brzmi to, jak wyrok więzienia, ale jeśli chodzi o grę w golfa, jest inaczej. Dla większości golfistów możliwość gry w golfa przez całe życie jest marzeniem. Dobra wiadomość jest taka, że gra w golfa do późnej starości jest całkowicie możliwa. Oto osiem strategii, jak to zrobić.


Dlaczego golf jest świetną grą na całe życie?

Golf to idealny sport do uprawiania na każdym etapie życia, od dzieciństwa, aż do późnej starości. W przeciwieństwie do wielu innych sportów, które z wiekiem znacznie obciążają ciało (np. piłka nożna, siatkówka, lekkoatletyka, a nawet bieganie), golf jest znacznie bardziej przyjazny dla organizmu. Jest to sport o niskim wpływie, pozwala grać we własnym tempie i który zapewnia dobry trening bez obciążania ciała. Ponadto golf zapewnia świeże powietrze, ćwiczenia i czas na spotkania towarzyskie – wszystko to jest idealne dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych. Golf to doskonały sposób dla osób dojrzałych i starszych, aby pozostać aktywnym zarówno psychicznie, jak i fizycznie oraz zachować zdrowie tak długo, jak to możliwe.

Nie można jednak zaprzeczyć, że podobnie jak większość rzeczy, golf staje się trudniejszy wraz z wiekiem. Wiek może zmniejszać zarówno zdolności fizyczne, jak i psychiczne, sprawiając, że gra staje się coraz trudniejsza. Pogarszający się wzrok, mniejsza siła i mniejsza elastyczność – wszystko to ma wpływ na Twoją grę. Jeśli więc chcesz grać w golfa przez całe życie, wypróbuj poniższe strategie, aby jak najdłużej spędzać czas na polu golfowym.


1. Utrzymaj swój poziom sprawności

Ponieważ siła, mobilność, sprawność i stabilność naturalnie spadają wraz z wiekiem, ważniejsze niż kiedykolwiek jest zbudowanie stabilnej bazy i poziomu sprawności. Mimo że golf jest jednym z najmniej obciążających sportów, nadal może być obciążający dla organizmu. Zamach golfowy generuje znaczne siły ściskające kręgosłup, a wiele regularnych pozycji golfowych może być trudnych dla starzejącego się ciała. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać się w najlepszej formie do gry w golfa, utrzymując siłę, sprawność sercowo-naczyniową, mobilność i stabilność, aby móc osiągnąć prawidłowe pozycje przy minimalnych obrażeniach.

Aby dobrze grać, golfiści potrzebują silnych mięśni nóg, dłoni, nadgarstków, pleców, ramion, tułowia, bioder i brzucha, aby wykonać skuteczny zamach. Chociaż mięśnie te rozwijają się w pewnym stopniu tylko podczas gry, pomaga również trenowanie ich w innych miejscach, na przykład na driving range lub na siłowni. Sprawność fizyczna powinna być priorytetem, jeśli chcesz grać w golfa przez całe życie, ponieważ obniżenie sprawności funkcjonalnej może prowadzić do słabych wyników, a także niepotrzebnych nerwów i kontuzji.


2. Nigdy nie pomijaj rozgrzewki

Jeśli twoje ciało wrzuca wyższy bieg dopiero przy piątym dołku, być może zaniedbujesz rozgrzewkę – a to duży błąd, gdy się starzejesz. Dokładna rozgrzewka powinna być obowiązkowa dla wszystkich golfistów, ponieważ pomaga przygotować ciało do zakresu ruchów, przez które będziesz przechodzić, i zapobiega powstawaniu kontuzji. Dobra rozgrzewka powinna składać się z:

  • Jakieś formy lekkiego cardio, aby podnieść tętno (na przykład szybki marsz lub lekki jogging).
  • Rozciąganie wszystkich głównych grup mięśni, które będą używane podczas gry (w tym ramion, pleców, szyi, bioder, mięśni czworogłowych i kostek).
  • Podstawowe ćwiczenia techniczne, takie pełny swing i puttowanie.

Staranna rozgrzewka pomoże Ci rozpocząć rundę czując się luźniej, bardziej elastycznie i lepiej przygotowanym do gry. Zmniejszy również bóle po grze i pomoże ograniczyć kontuzje do minimum.


3. Nie pozwól, aby urazy przerodziły się w kontuzje

Mówiąc o uciążliwościach i kontuzjach, jeśli pojawi się uciążliwość, nie pozwól im po prostu odejść i miej nadzieję, że wszystko będzie dobrze. To mogło działać w wieku nasto- i dwudziestu lat, ale nie jeśli jesteś starszy, czyli 40+.

Golf może powodować kontuzje z powodu niewystarczającej kondycji, słabej techniki i nieodpowiedniej rozgrzewki. Te małe drobiazgi mogą prowadzić do pełnowymiarowej kontuzji, jeśli nie zostaną skontrolowane, więc zanim rozwiną się zbyt daleko, należy je sprawdzić u eksperta. Doświadczeni specjaliści, tacy jak fizjoterapeuci, kręgarze lub specjaliści zajmujący się ćwiczeniami, mogą pokazać Ci najlepszy sposób radzenia sobie z tymi wszystkimi drobnymi problemami i nauczyć Cię najlepszego sposobu zapobiegania przekształcaniu się takich drobiazgów w bolesne i wyniszczające kontuzje.


4. Sposoby na ból po grze

Jeśli po rundzie pojawiły się bóle, bóle, skurcze lub nadwyrężenia, wypróbuj kilka zabiegów po grze, aby sobie z nimi poradzić. Przyłóż lód do obolałych miejsc, weź ciepłą kąpiel lub prysznic, aby rozluźnić mięśnie lub zażyj środki przeciwzapalne. Niewielka pielęgnacja po rundzie znacznie przyczyni się do utrzymania ciała w jak najlepszej kondycji do gry w golfa i pomoże poczuć się lepiej następnego dnia.



5. Dostosuj swoją technikę

Podczas gdy poziom naszej siły fizycznej, elastyczności, wytrzymałości i kontroli może spadać wraz z wiekiem, istnieją sposoby na zmodyfikowanie techniki tak, aby zmiany te nie wpływały zbytnio na grę. Wypróbuj takie zmiany jak:

Spowolnienie zamachu, aby pomóc utrzymać równowagę i zapewnić lepszą kontrolę.

Zmiana chwytu na mocniejszy, aby umożliwić lepszy kontakt z piłką (zrób zagięcie między kciukiem a palcem wskazującym w kształcie litery „V” i skieruj je na tylne ramię, obracając dłonie lekko w prawo).

Dostosowanie postawy, jeśli kołyszesz się podczas swingu do tyłu, aby zrekompensować słabą elastyczność bioder – spróbuj obrócić prawą stopę na zewnątrz, aby naprawić ten problem, zamiast kierować ją do przodu.

Umieszczenie piłki nieco z tyłu w stosunku do normalnej pozycji przy ustawieniu, aby uzyskać większy overspin i pozwolić piłce dolecieć dalej.

Wypróbuj zamach w trzech czwartych (3/4 zamiast 100%) aby zamach był bardziej spójny.


6. Zmodyfikuj swój sprzęt

Wiek zmienia mechanikę gry, więc ważne jest również sprawdzenie, czy posiadany sprzęt sprawdza się w obecnej grze. Aby ułatwić swoją grę, spróbuj:

Przejście na shafty seniorskie (które są lżejsze i bardziej elastyczne niż zwykłe)

Zastąpienie długich ironów łatwiejszymi do uderzenia hybrydami, lub zmiana wood3 o niskim lofcie na wood 3/ 5 o wyższym lofcie (koncie wybicia), które są bardziej przyjazne dla seniorów.

Zmiana uchwytu na większy rozmiar (grubszy niż regular), zwiększająca moc i siłę oraz umożliwiająca lepsze trzymanie kija.

Wypróbowanie dłuższych kijów, jeśli schylanie się jest trudne


7. Zmodyfikuj swoje oczekiwania

Wszystko będzie się zmieniać wraz z wiekiem – i nie ma sensu się tym denerwować. Nie można oczekiwać, że w wieku 55 lat będzie się grało tak, jak w wieku 25 lat, więc warto zmodyfikować swoje oczekiwania względem gry. Solidna gra w obecnym wieku będzie wyglądać zupełnie inaczej niż ta przed 30 lat, więc ponownie oceń, jak wygląda udana gra teraz i spróbuj spełnić te oczekiwania, a nie te z przeszłości.



8. Korzystaj z wózka golfowego

Wreszcie, jednym z najlepszych sposobów na dostosowanie gry do każdego wieku jest korzystanie z wózka golfowego. Wózek ręczny lub elektryczny (w zależności od poziomu mobilności i siły) pozwoli Ci włożyć całą siłę i wysiłek w zamach, zamiast marnować energię na noszenie całej torby golfowej na plecach.

Ostatnie wpisy
Włącz powiadomienia od Zengolf OK Nie, dziękuję